Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Čertův kámen

Kousek od Světnova leží Beranovo pole, místní tam chtěli postavit kostel, aby nemuseli na mši docházet do kláštera. Ale co postavili, to do rána zmizelo. Lámali si hlavu, co s tím. Nikdo neporadil, ani místní, ani přespolní.

Problém byl v tom, že kostel smějí stavět jen zbožní lidé a po práci mají říci: „Pánbůh rač práci požehnat.“ To nikdo, nikdy neudělal a tak kostel nedokončili.

Kamení na stavbu přes noc odnášel Čert! Pouštěl je do lesů ve Žďárských vrších nad vrcholem Tisůvka. Dodnes je tam rozštípený balvan a jeho poloviny jsou spojeny dřevěným můstkem. Říká se mu čertův kámen. Poblíž kamene můžeme spatřit i pozůstatek kostelních dveří, které ovšem dávno zkameněly.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.