Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O zbabělém zvonaři

Rytíř Mikuláš střela z Rokycan se ve válečných dobách účastnil bojů s Turky. Jako odměnu za statečnost a vojenské zásluhy dostal několik železných děl. Tato děla nechal přivést do Čech a ulít z nich zvon, který plánoval umístit do věže kostela sv. Mikuláše v Krucemburku.

Nelehký úkol, vytvořit z děl zvon připadl zvonaři Adamovi z Meziříčí. Rytíř Mikuláš mu ještě před započetím prací pohrozil, že pokud se dílo nevydaří a zvon nebude zvonit tak jak mám, nechá nešťastného zvonaře zkrátit o hlavu. Co měl Adam dělat, pustil se do práce.

Zvon se povedl, nepuknul. Zvonař ale nedokázal čekat, až čerstvě odlitý zvon vychladne a až bude zavěšen na kostelní věž a poprvé zazvoní. Strachy, utekl do lesa a již jej nikdo nikdy neviděl.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.