Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O lese Temníku

Kousek od Herálce leží víska Slavníč a poblíž ní se nachází hluboký a rozlehlý les Temník. V dávných dobách, kdy lidé neměli na dřevo chodili často na lesní pych. Po nocích kradli otop, aby se měli přes zimu čím zahřát.

Chudý chasník ze Slavníče takto vyrazil a v Temníku za svitu měsíce pokácel souši. Dřevo zpracoval, naložil na trakař a vyrazil k domovu. Pod kopcem se otočil a co nevidí, trakař prázdný.

Asi jsem dříví někde po cestě poztrácel, řekl si. Vrátil se tedy zpět po své stopě a nalezl dřevo narovnané u pařezu, kde kácel. Vrtala mu ta událost notně hlavou, ale pak dřevo naložil a znova vyjel.

Napodruhé se stalo totéž. Dřevo opět nikde a nalezl jej u pařezu. To už se vesničan polekal tajemných sil a vzal nohy na ramena. Druhý den se odvážil pro palivo vrátit. To už náklad v pořádku dovezl domů.

Takto se les Temník bránil lidem, postrašil je, vyděsil, ale chudým, kteří dřevo opravdu potřebovali nikdy neublížil.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.