Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Jak Dobrá Voda ke jménu přišla

Když Žižkovi bojovníci narazili na Zikmundův zadní voj, vedený Pipem Spanem z Ozory, rozprášili jej ve veliké bitvě. Mezitím král Zikmund utíkal směrem k Německému Brodu.

Žižka příliš nespěchal, věděl, že Uhry před Brodem stejně nedostihne a město bude dobývat tak, jako tak. Dopřál tedy svým bojovníkům odpočinek. Utábořili se v mělkém údolí, chráněném před mrazivým větrem. Dokonce narazili i na pramínek čisté vody.

Žižka se svými hejtmany přišel k objevené studánce, kdosi z válečníků mu podal helmu a vojevůdce nabral studenou, osvěžující vodu do přilbice a zhluboka se napil.

„Dobrá voda.“ Pravil jen, pokýval hlavou a pil dál.

Pod studánkou v pozdějších letech vznikla malá osada, které se začalo říkat podle slov velkého vojevůdce.

Žižkova studánka.
Žižkova studánka.
Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.