Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Lakomý statkář a Švédové

Za třicetileté války dorazili ke vsím kolem Roštejnu Švédové. Lidé před nimi utíkali a schovávali se kde mohli. Hraběnka Františka Slavatová, tehdejší majitelka hradu jim nabídla útočiště přímo na hradě. Pouze lakomý sedlák Gregor zůstal ve vsi pod hradem, na svém statku.

Švédové samozřejmě statkáře našli a ten jim pověděl, že všichni lidé, i se svými majetky jsou na hradě. Dokonce přidal i informace o tajné chodbě vedoucí z hlubokých lesů přímo do hradu.

Lidé v Roštejně naštěstí s něčím podobným počítali a chodbu dávno zavalili kameny a zasypali hlínou. Švédové se nemohli přes vysoké hradby dostat a tak s velkými ztrátami odtáhli. Ještě před odchodem však popravili zrádného Gregora a pověsili jej pro výstrahu na bránu do hradu. Jeho duch dodnes starší v chodbě nad hlavní bránou.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.