Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O založení kostela svaté Anny

Písař z pohledského kláštera, jistý Čermák, se při lovu na jelena, či vlka ztratil v hlubokých lesích. Nešťastnou náhodou v narazil na nebezpečnou bažinu a zapadl do ní. Bahno jej začalo stahovat níže a níže, už si myslel, že je po něm, když tu zaslechl zvuky varhan a chorál, ve kterém rozeznal jméno svaté Anny.

Začal se tedy modlit k této svaté, bahno zázračně povolilo a on se dostal na pevnou půdu. Z vděčnosti nechal postavit kapli nad pramenem, který bažinu napájel. Stavbu zasvětil právě svaté Anně.

Bažina časem vyschla a zbyl z ní jen pramínek vyvěrající z lesní země. Lidé zjistili, že má léčivou moc a ke kapli začali mířit poutníci a nemocní z širého okolí. Za chvíli již kaple nestačila a tak u ní postavili i kostel.

Kostel Svaté Anny.
Kostel Svaté Anny.
Kaple Panny Marie Lurdské, Nad Pramanem.
Kaple Panny Marie Lurdské, Nad Pramanem.
Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.