Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O kouzelném stříbrňáku

Ve Škrdlovicích žila Pepina, která si za muže vzala vysloužilého vojáka. Ten asi odněkud z války, z daleké země, kdesi na východě dovezl kouzelný stříbrňák. Měl tu vlastnost, že když jej majitel za něco utratil, peníz se mu hned vrátil do kapsy.

Pepina se jedné soboty rozhodla, že navštíví velký jarmark v Novém Městě. Soused se nabídl, že jí sveze na voze a vyrazí ještě za svítání. Pepina však ráno zjistila, že nemá peníze, manžel spal na peci a tak sáhla do jeho kapsy a nahmátla stříbrňák. Vzala jej a venku jí již čekal soused s povozem.

Pepina nakoupila za stříbrňák sobě šátek, manželovi fajfku a dětem nějaké cukroví. Pak už jen chodila kolem stánků a mlsně koukala. Když najednou, co to má v kapse?

Stříbrňák! Tak honem pro další dva krásné šátky od stánku, kde prodávala stará cikánka. Po chvíli peníz v kapse nahmátla zas. A hned se vracela ještě pro další šátek, na který jí před chvílí nezbylo.

Cikánka hned prokoukla, která uhodila. Nejkrásnější šátek tedy Pepině prodala a když od ní inkasovala peníz, kousla do něj, aby se přesvědčila že je pravý. Kouzlo tím bylo překonáno a cikánka se stala novou majitelkou magického stříbrňáku.

Když Pepina dorazila domů, nadšeně manželovi vyprávěla, co se jí stalo, že za jeden peníz nakoupila třikrát. Vysloužilec chtěl po ženě minci vrátit, ale kapsa byla prázdná. Neobměkčila jej ani fajfka, bývalý voják začal klít, vzal hůl a ztloukl Pepinu tak, jak se na bývalého husara sluší a patří.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.