Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O Pohledském klášteru

Klášter v Pohledu byl vystavěn ve 13. století, převážně z vybraných odpustků. Další peníze přidali šlechtici z okolí, kteří do kláštera posílali své dcery na výchovu. Klášter byl několikrát vypleněn, mimo jiné i husity.

Podle jedné z pověstí zde zemřel i Jan Žižka z Trocnova, se svými vojáky, poté co jim jeptišky podaly otrávené jídlo, čímž se mstily za předchozí hromadné znásilnění.

V dalších letech se začínají množit informace o neřestném a rozpustném životě místních klášternic. Jihlavská kronika hovoří o sňatku duchovního a jeptišky, dále pak je znám románek abatyše a klášterního sloužícího Jirky, jenž za toto provinění skončil na šibenici.

Když do země vpadla švédská vojska, zbývalo v klášteře pouhých šest jeptišek. Vojáci klášter vyrabovali a vyloupili, jeptišky se naštěstí rozutekly a schovaly v nedalekých hlubokých lesích.

V dalších letech byl klášter postupně přestavěn na zámek.

Klášter v Pohledu.
Klášter v Pohledu, současná podoba.
Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.