Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Žižkovo zjevení

Severně od města Přibyslav leží místo, kde podle pověsti padl Jan Žižka. Legendy říkají, že zemřel při obléhání Přibyslavi, ale pravděpodobnější varianta je, že vojevůdcova smrt byla způsobena stářím, či celkovou otravou krve v důsledku zánětlivého otoku v oblasti třísla.

Na místě vojevůdcova skonu byla navršena velká mohyla z kamení, ale ta byla v době protireformace odstraněna. Na jejím místě vyrostl keř Černého bezu. Tehdejší majitel pozemku se rozhodl plácek obdělat a zasít sem obilí, nebo brambory. Ale místo prostě zorat nešlo, tu se zlomil pluh, nebo zchroml vůl, prostě zem jakoby se sama bránila zásahu hospodáře.

Jednou se dokonce zjevil duch vojevůdce a pravil:

"Na smrtelném loži mém nech růsti hloží, jako posud dál..."

Nechal tedy sedlák místo ladem, a až v roce 1874 vyrostla zde pamětní mohyla, jenž stojí dosud.

Žižkova mohyla
Žižkova mohyla
Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.