Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O lipnických zvonech

Kdysi dávno měli na Lipnici dva zvony, které visely na zvonici pod hradem. Jejich zvuk se krásně nesl po okolí. Pak ale přišla napoleonská válka a občané sejmuli oba dva ze zvonice, aby z nich vojáci neodlili děla a další zbraně.

Zvony byly pečlivě zabaleny a ukryty do hluboké díry pod hradem. O mnoho let později, již v mírových dobách, si obyvatelé vzpomněli na skrytý poklad a zvony vykopali. Naneštěstí byly oba puklé.

To však vyřešil velice šikovný zvonař až z Prahy, který oba přetavil a ulil dva krásné nové zvony. A opět se po celém okolí rozléhal krásný zvuk z lipnické zvonice.

Pak přišla první světová válka a tehdy už své zkáze zvony neunikly. Byly roztaveny a kov z nich se požil na výrobu těžkých děl.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.