Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O lakomém mlynáři

Dříve se pole různých majitelů od sebe oddělovala takzvanými mezníky. Byly to kamenné nebo dřevěné pilíře zaražené do země. Tak každý hospodář věděl, kde končí jeho majetek a začíná sousedův.

V Habrech žil mlynář, byl lakomý a svých polí měl pořád málo. Tak za jedné podzimní noci vyrazil s krumpáčem a lopatou a posunul jeden svůj mezník hluboko do pole vdovy, která bydlela v jeho sousedství. Obral ženu o velkou část jejího majetku, ale již se nepodařilo dokázat, kde mezník ve skutečnosti stál.

Za mnoho let mlynář zemřel a pár dní nato se objevil přízrak mrtvého lakomce s mezníkem na zádech, bloumal po polích kolem Habrů a když někoho potkal, vyděsil jej k smrti a pak se zeptal:

„Kam ho mám dát?“ Ale to už oslovený člověk utíkal od ducha pryč, co mu síly stačili. Několik let takhle chodíval po okolí a děsil místní lid i cizince. Až jednou, byla teplá letní noc, narazil na nebojácného krajánka. Ten odpověděl:

„Dej ho tam, odkud si ho vzal.“ Po těch slovech duch zarazil mezník na původní místo a zmizel. Od té doby jej nikdo nespatřil, jeho duše konečně došla pokoje.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.