Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O stříbrném řetězu

Dříve byl mor strašlivou nemocí a mnohdy dovedl vyhladit i velká města. Černá smrt, jak se moru také říkalo, se naštěstí Brodu vyhýbala. Občané z vděku a také jako ochranu nechali drahocenný stříbrný řetěz. Peníze na něj pocházely z veřejné sbírky, do které přispěl snad každý občan města, který mohl. Tento řetěz byl pak zavěšen mezi sochy u morového sloupu na náměstí.

Za mnoho let se před branami města objevila nepřátelská vojska. Lidé měli strach, aby vojáci řetěz neukradli a tak jej vzali a zakopali u kostela sv. Vojtěcha, v místech kde je nyní hřbitov. Bohužel, časem se zapomnělo do jakých míst byla vzácná památka ukryta a tak tam prý leží dodnes.

Pramen, který zde vyvěral od návštěvy sv. Vojtěcha pozbyl na síle, když se stříbrný řetěz dostal do země a za několik let se léčivá voda vytratila úplně. Povídá se, že studánka zas vytryskne, až se řetěz najde a pověsí mezi sochy u morového sloupu.

Poznámka: Tento příběh velice volně navazuje na pověst O založení kostela Sv. Vojtěcha

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.