Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Věštba

Na třebíčském zámku přebýval italský astrolog a hvězdopravec. Jednoho dne se připletl k rozhovoru mladých šlechticů, kteří zrovna probírali horoskopy a astrologii. Vyzvali tedy starého hvězdáře, aby předpověděl, jakou smrtí zemře jeden z nich, Karel z Vrbna.

Astrolog se zahleděl do hvězd a pravil, že mladík přijde o život za tři roky a příčinou jeho skonu bude lev. Šlechtici mužovu věštbu nebrali vážně a vysmívali se jí.

Čas plynul dál a osudná doba se začala blížit. Karel, ač se výroku o své smrti rovněž smál, raději nevycházel již několik dnů ze svých komnat. Co kdyby…

V osudný den se konal velký lov v hustých lesích okolo Třebíče. Karel závistivě hleděl z okna na šlechtu na nádvoří, když spatřil, jak se jeho snoubenka družně baví s jakýmsi cizím mužem. Až později zjistil, že šlo o jejího bratra, jenž se vrátil z cest.

Žárlivý muž se otočil a na zdi spatřil ozdobný železný štít se lvem. Vzteky udeřil erbu.

„To ty za to můžeš, že zde musím sedět!“ Vykřikl a šel si lehnout s tím, že zítra si vše vynahradí.

U večeře si všiml zaníceného škrábance na pravé ruce, poranil se o starý, rezatý erb, do kterého dopoledne uhodil.

Ještě týž večer dostal velkou horečku a v noci zemřel na otravu krve. Věštba se vyplnila, smrt mladíka způsobil opravdu lev.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.