Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Černý muž

hrad Lipnice

Dávno již tomu, kdy jakýsi pohůnek přepadl a zavraždil Lipnického hradního pána a jeho ženu. Služebnictvo je nalezlo v komnatách a manželku se jim ještě podařilo přivést k sobě.

Na smrtelné posteli vypověděla, že vrah měl tvář začerněnou uhlem, aby nebyl poznat. A tak stráže vyrazili do podhradí a pátrali po lupiči a mordýři. Měli štěstí, v hostinci narazili na člověka, kterak u malého stolu přepočítává kradené peníze. To, že měl na krku a čele zbytky černého mouru byl jasný důkaz.

Vrah byl odveden na hrad, kde se ke všemu přiznal. Ještě týž večer byl odsouzen k trestu smrti oběšením, který měl být vykonán příštího rána.

Pohůnek si však sám přes noc v hradním vězení sáhl na život a ráno už ho našli mrtvého. Vrahova duše tak dodnes bloudí po vlhkých sklepeních a temných chodbách hradu, v podobě černé postavy celé umazané od mouru. Hledá prý odpuštění za hrozný čin, který spáchal.

Hrad Lipnice.
Hrad Lipnice nad Sázavou. Pohled na věž od hlavní brány.
Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.