Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O čarovném zvonku

Ve Vyskytné u Jihlavy máchala jedna stará babička přádlo v obecním rybníce. Pak, když jej vytahovala, tak, jakoby nějak ztěžklo. Co nevidí, spolu s přadenem táhne i krásný stříbrný zvonek. Jen zkusila na něj zazvonit a ten zněl tak jasně a silně, až se jí to ani věřit nechtělo.

Kolem babičky se seběhli lidé a hned věděli, co s tím zvonkem udělají, pověsí jej na místní kostelní věž, kde zatím žádný zvon nebyl. Pak, v neděli jej nechali slavnostně vysvětit a zvonek se poprvé rozezvučel z vysoké věže. To byl ale zvuk, nesl se přes lány obilí, louky, lesy, rybníky až k dalším městům na vysočině. A to byla chyba, když jej zaslechli Jihlavští, začali závidět.

Pak, o svatodušních svátcích, v hluboké noci, se tajně s vozem rozjeli do Vyskytné. Vylezli na věž a opatrně zvon sundali a naložili. V Jihlavě jej pověsili na svou vysokou kostelní věž a těšili se na Boží hod svatodušní, až jim zvonek krásně zazvoní. Když však v neděli vystoupal kostelník na věž a zatáhl za provaz, nic se neozvalo. Ani cinknutí. Zvonek jakoby se do země propadl.

Tou dobou ve Vyskytné začal místní kostelník zvonit na věži a opět se krajem nesl krásný hlas stříbrného zvonku. Ten se sám do Vyskytné vrátil, krádež Jihlavských byla k ničemu, zvon sám věděl, kam nejlépe patří.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.