Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Humpolecké sukno

V Humpolci dříve vyráběli pevné a hrubé sukno, kterým bylo městečko pověstné. V Ledči nad Sázavou, když se radní dozvěděli o kvalitách sukna, objednali jej jako materiál na uniformy pro Ledečské policajty. Strážcům pořádku byly ušity nové, parádní uniformy.

O svátku Božího těla vyrukovali policajti v novém na přehlídku na náměstí naplněné lidmi. Jelikož bylo parné léto, náhle přišla silná bouře. Lidé se schovali před deštěm kam jen mohli, jen oddíl strážníků zůstal nehybně stát v prudkém lijáku.

Pršet brzy přestalo a lidé se vrátili zpět na náměstí. Divili se mokrým strážcům pořádku a nejdříve jejich ztuhlost přisuzovali výcviku a dobré morálce. Pak si teprve všimli, že mají vyvalené oči a naběhlé žíly a na rukou a krku. Pohotový občan vytáhl nůž a odřezal prvnímu strážci zákona všechny knoflíky. Když ze sebe muž strhl mokrou uniformu, tak sotva popadal dech. Měšťané okamžitě osvobodily zbytek mužů zákona ze zajetí tuhé látky.

Policisté, kterým se vlhkem srazily uniformy a sevřely je tak, že nemohli ani vydechnout, byly vděční, že jim jejich občané zachránili životy. Celá Ledeč o této události ještě dlouho mluvila a pro humpolecké sukno mnoho dobrých slov neměla.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.