Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O ohnivých koních

Do Lučice jednoho dne přivezl forman z Německého Brodu pivo. A protože bylo hezky, zdržel se až do večera, kdy mu naložili prázdné sudy a on vyrazil zpět do Brodu. Chtěl si zkrátit cestu přes les. Věděl, že sousedé sice povídali, že se u Bezedné studánky pasou ohniví koně, ale on měl pro strach uděláno.

Než vjel do lesa, byla tma. Pospíchal, přeci jen, strašidelné povídačky, tma a husté lesy udělaly své. Dojel po cestě až na úroveň Bezedné studánky, když tu náhle se jeden ze sudů uvolnil a spadl ze svahu dolů. Přímo ke studánce!

Forman se za ním vyděšeně rozběhl a když jej dostihl, krve by se v něm nedořezal. Z Bezedné studánky vyskočil ohniví kůň! A hned za ním další. Muž, vyděšený k smrti, koulel sud zpět do kopce k vozu, ale tam se mu vysmekl a skutálel se zase dolů. Ohniví koně byly čím dál divočejší a sud nebylo možné dostat na cestu, pokaždé se kousek před ní znovu skutálel dolů.

Náhle se z Lučice ozvalo zakokrhání kohouta. Koně se ztratili jako pára nad hrncem a znavený forman dokutálel sud na cestu, kde vysílením a hrůzou usnul.

Probudil se, až když slunce stálo vysoko na obloze. Stěží dojel zpět do Lučice, vlasy mu za tu noc hrůzou zbělely. Dlouho stonal a zápasil se smrtí, nakonec se ale uzdravil.

K bezedné studánce jej však už nikdo nikdy nedostal.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.