Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O založení kostela

V Dolní Krupé stávala původně jenom kaple. Krupou a okolí měl tehdy ve vlastnictví baron Šenovec. Jedné noci měl baron zlý a divoký sen.

Zdálo se mu, že je na lovu v lesích kolem Dolní Krupé. Náhle se strhla strašná bouře, lilo jak z konve, blesky bily všude kolem a duněl hrom. Vítr porážel stoleté duby, z kterých šlehaly plameny od blesků a baron už čekal na svojí poslední hodinku.

Když tu náhle, zahlédl mezi stromy kapli! Byla to kaple, která stála vedle jeho zámku, ve snu se však tyčila uprostřed lesa. Nezaváhal ani chvíli, schoval se před bouří uvnitř a modlil se, aby byl jeho život ušetřen. Dal slib, že pokud přežije, postaví místo kaple kostel.

Když se baron celý zpocený probudil, pamatoval si celý zlý sen. Svůj slib splnil a hned ráno dal pokyn ke stavbě kostela hned vedle kaple.

Pohled na panorama Dolní Krupé s kostelem.
Pohled na panorama Dolní Krupé s kostelem.
Kostel v Dolní Krupé.
Kostel v Dolní Krupé.
Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.