Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Koudelova Kašna

Kdo někdy navštívil město Havlíčkův Brod, jistě si všiml krásné kamenné kašny, jenž stojí na náměstí. V jejím středu je socha boha Neptuna, s mísou na bedrech a delfínem, který chrlí vodu.

Kašna se jmenuje Koudelova, po nepoctivém brodském pekaři, který šidil lidi. Tento povedený živnostník prý pekl malé rohlíky i dalamánky, ale prodával je za plnou cenu. Brodští konšelé při kontrole přišli na podvody s mírou pečiva a nepoctivého Koudelu potrestali. Musel vstoupit do proutěné klece a tu pak z mostu spustil kat do studené řeky Sázavy. Takováto koupel sloužila i jako výstraha, že provinilec bude příště utopen.

Koudela ale výhružek nedbal, podváděl a šidil dál, rohlíky a dalamánky dělal snad ještě menší. Pak ale pohár přetekl, stalo se to jednoho rána, když místní radní snídal titěrnou houstičku, právě od pekaře Koudely. Pečivo tedy zvážil a svolal městskou radu. Padl trest. Nepoctivec bude příštího rána utopen!

Až nyní se Koudela opravdu zalekl. Sliboval, prosil, ale kat už byl připravený. Smutno bylo v rodině pekařově, plakala manželka, i děti. Pak vzala žena vše do svých rukou a ještě ráno šla prosit na radnici. Zavázala se, že z nepoctivě získaných peněz postaví její manžel na náměstí krásnou kašnu. Radní se tedy smilovali a ještě naposledy nepoctivci odpustili. Od těch dob stojí na brodském náměstí Koudelova kašna.

Zbývá jen dodat, že potom mělo pečivo od Koudely vždy tu správnou míru.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.