Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O nalezení stříbra

Při Brodu na řece Sázavě stála malá osada, právě pro její blízkost k přechodu přes řeku se jí začalo říkat Brod. Mladý hrnčíř se usadil kousek od osady v lesích u potoka, kde ze země dobýval jíl a vyráběl hrnce.

Práce se mu však nedařila, hrnce vždycky v peci popraskaly. Muž si nevěděl rady. Jednoho dne dorazil do Brodu kupec. Zastavil se u hrnčířovi chatrče v lese a za obydlím si prohlížel hromadu střepů z popraskaného nádobí. Dlouho zkoumal kousky vypálené hlíny a potom přišel za hrnčířem a nabídl mu za pozemek neuvěřitelné peníze. Mladík okamžitě přijal, beztak už přemýšlel, že odejde za štěstím jinam.

Kupec poznal ve střepech tenké, sotva viditelné žilky stříbra, proto nádobí praskalo. Založil tedy v těchto místech stříbrné doly a kovkopové ze širokého okolí zde začali těžit.

Po mnoha letech se však stříbro ze země ztratilo, povídá se, že se objeví až tehdy, když lidé přestanou být chmtiví.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.