Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O založení Světlé nad Sázavou

Český král a římský císař Karel IV. Byl vášnivým lovcem. Často navštěvoval své lovecké zámky na vysočině a trávil čas na hřbetě koně v hlubokých hvozdech. Zrovna probíhala jedna z větších štvanic a král zcela propadl lovu. Stíhání zvěře jej zavedlo daleko od jeho družiny.

Marně se Karel IV. Rozhlížel kolem, troubil na roh a volal své družiníky. Nikdo se neobjevil. Byl sám ztracen v hustých lesích, které tehdy pokrývaly celou vysočinu. Hledal tedy, panovník cestu z lesů ven a bloudil hvozdy sem a tam.

Najednou spatřil mezi stromy záblesk světla, zamířil tedy k němu a za chvíli již vyjel z šera lesa na světlou mýtinu. Do údolí, jehož středem protékala řeka. Již dál nemohl, usedl tedy znaveně k vodě, občerstvil se a po chvíli zaslechl troubení rohů a štěkot psů. Byla to jeho lovecká družina, konečně se s ním shledali.

Král později poručil, aby byla mýtina rozšířena a v místech kde se shledal se svými lovci založil osadu. Pojmenoval ji Světlá, na památku světla, které jej sem vyvedlo z hlubokého lesa.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.