Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O světýlkách

V dávných dobách, když měli lidé hluboko do kapsy bývaly tuhé a dlouhé zimy. Lidé často chodili do panských lesů pro dřevo na topení, aby vůbec těch několik mrazivých měsíců vydrželi. Za dřevo v lese ale nikomu neplatili, přicházeli za temných nocí, vyzbrojeni pilkou, sekerou a statečností.

Západně od Herálce, směrem k Humpolci leží ves Zdislavice. A právě tam se jeden soused vydal do panského lesa pro dřevo za pět prstů.

Když uřízl pořádnou soušku a vlekl jí směrem k domovu, tak jej na louce pod vsí obklopila podivná světýlka! Muž začal zmatkovat, světla jej mátla, nohy se mu bořily do bláta a ztrácel směr. Těžký náklad jej tížil na rameni a zdál se být těžší a těžší. Nevěděl kudy kam.

Až za svítání zjistil, unavený a špinavý, že zabloudil daleko na východ, až k Boňkovu. Výlet do lesa pro dřevo pak zle odstonal.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.