Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O jihlavském blaníku

Severně od města Jihlavy se nachází legendami opředený kopec Schatzberg. K němu se váže následující pověst.

Za dávných dob šla chudá žena do lesa na klestí. Musela s sebou vzít svou malou dcerku. Posadila potomka na padlý kmen u lesa a aby mu nebyla zima, rozdělala malý ohýnek. Nakázala dcerce, aby se z místa ani nehnula. Potom vyrazila s nůší do hlubokého lesa na dřevo.

Děvčátko se však nudilo a tak začalo prozkoumávat okolí. Až sem dolehl hlas zvonu z Jihlavy a když začal odbíjet celou, tak se náhle úpatí kopce otevřelo a odhalilo temnou chodbu.

Ve stínu jeskyně seděl král skřítků, kolem něj jeho poddaní a víly. Pohádkové bytosti obdarovaly děvčátko zlatým ovocem, drahým kamením a stříbrnými mincemi. Pozvali ji dál do jeskyně. Holčička nedbala matčiných slov a šla za vílami a skřítky do nitra hory.

Zvon z Jihlavy utichl a skála byla se zaduněním uzavřena.

Nešťastná matka se vrátila z lesa s klestím a v hrůze zjistila, co se stalo. Celý dlouhý čas potom plakala a bědovala pro svou malou dcerku. A přesně za rok opět vyrazila na klestí. Poklekla před skálou a začala se modlit pro své ztracené dítě. Náhle sem dolehl z Jihlavy zvuk zvonu a skála se otevřela. Z nitra hory vyšla holčička obtěžkaná zlatem a drahým kamením a s úsměvem se vrhla matce do náručí.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.