Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Utopená svatba

V místech, kde se setkávají hranice pěti obcí(Smilov, Pozovice, Kamenná, Šlapanov a Dolní Věžnice) se nachází rybník, dnes vypuštěný, ale v době následujícího příběhu byl plný vody.

Ze Smilova do Stříteže jela v tuhé zimě židovská svatba. Dorazili k rybníku a hodlali jej objet. Na hrázi stál však kříž s ukřižovaným Kristem. Židé dostali z pověrčivosti strach, jelikož podle bible mají na ukřižování mučedníka nemalý podíl a rozhodli se tedy rybník přejet přes led, aby nemuseli kolem kříže po hrázi.

Led ale těžké sáně neunesl, uprostřed rybníka praskl a celá svatba se propadla do ledové vody. Všichni svatebčané utonuli. Ještě dlouho potom byly pod hladinou vidět svítící bludičky.


Další varianta pověsti o utopené svatbě se udála kousek od Přibyslavi:

Po cestě z Přibyslavi do Ronova se napravo leskne nevelká vodní plocha, jde o jezírko, které má být podle pověsti bezedné. Traduje se, že v hluboké vodě skončil kočár se svatebními hosty, kteří mířili po obřadu z Nových Dvorů domů, do Přibyslavi.

Jedna verze praví, že šlo o trest vyšší moci za něco, čeho se svatebčané dopustili, druhá, že do jezírka vjeli splašení koně, kteří se polekali nějakých nadpřirozených bytostí. Kočár se však v jezírku nikdy nenašel.


Pověst o utopené svatbě od Větrného Jeníkova:

Černý rybník leží mezi Smrčnou a Větrným Jeníkovým. Žil v něm kdysi dávno vodník. Ten prý utopil celou svatbu i s muzikanty. Při tomto skutku mu pomáhal i vodník ze Zbirožského rybníka.

Dodnes je údajně v okolí rybníka slyšet vesnická kapela a výskání svatebčanů, které tehdy zlí vodníci utopili.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.