Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Vyměněné dítě

Podél řeky Oslavy, od Ostrova směrem ke Kněževsi se nachází louka a na ní leží ohromný kámen. Bývala pod ním chodba, hluboká jeskyně, lidé jí říkali Stará pec. Ústila až někde u Laštoviček a přebývaly v ní divé ženy.

Jednou pracovala mlynářka na poli poblíž kamene, uspala své malé dítě a nechala ho ve stínu stromů. Divé ženy jí holčičku ukradly a vyměnily jí za své dítě. Mlynář, ani jeho žena zpočátku nic nepoznali, ale časem jim přišlo zvláštní, že je jejich dcerka tak malá. Měla tmavé vlasy, ač rodiče jsou světlovlasí. Zatímco její vrstevníci již pomáhali doma či na pastvě, malá mlynářka jen tančila a vila z pampelišek věnečky. Měla uhrančivé černé oči a husté obočí. Lidé se jejího pohledu často báli.

Mlynáři, který na lukách kolem Oslavy několikrát divé ženy zahlédl, začalo být zřejmé, že jim jejich holčičku vyměnily.

Jednou, za horké letní noci se tedy skryl na kraji lesa, aby viděl na louku. Měsíční svit se leskl na vlnkách Oslavy a po chvíli se objevily první divé ženy. Tančily a dováděly. Pak mezi ně pustil mlynář svého psa. Ženy se rozulekly a na louce po nich zůstalo jen malé děvče, pes jej radostí olízal a vesele poskakoval kolem. Byla to vyměněná dcerka.

Malou divoženku odnesl mlynář potom ke Staré peci a divé ženy si jí vzaly do jeskyně. V ní byly divoženky zlé a silné, běda tomu, kdo do podzemí zabloudil.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.