Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O klášterním pokladu

V Třebíči se nachází benediktinský klášter. V době husitských válek jej oblehl Jan Žižka se svým vojskem. Opat neváhal, vzal klášterní poklad, včetně zlaté sochy Ježíše Krista a dvanácti stříbrných soch apoštolů a vše ukryl hluboko pod klášter do temných chodeb.

Husité však nezahájili dobývání, nýbrž odtáhli z Třebíče. Mniši pro jistotu poklad nechali ukrytý. A dobře udělali, po smrti Mistra Jana se dobyvatelé vrátili a klášter jim padl do rukou. Po deset let jej měli v moci, ale poklad nikdy nenašli. Možná to bylo proto, že část podzemí se vlivem podzemní vody zřítila. Jedna z verzí pověstí praví, že sochy apoštolů a Krista byly vyzvednuty a odvezeny do bezpečí.

Nicméně místní lidé dodnes věří, že celý poklad leží ukrytý hluboko pod klášterem.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.