Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O pasáčkovi

pasacek

Před mnoha a mnoha staletími, pásal jistý sirotek stádečko ovcí v údolí Losenického potoka. Rodiče mu zemřeli, když byl ještě dítě a ovečky byly jeho jediným živobytím. Dávali mu mléko, sýr a na zimu teplou vlnu. Pasáček si ale nikdy na svůj těžký osud nestěžoval.

Až jednou, když zjistil, že má svou pasáckou halenu už roztrhanou a na zimu by potřeboval teplejší kousek oblečení. Dodal si tedy odvahy a zašel za rychtářem, zda by obec nemohla postrádat nějaký starý kousek ošacení, aby jej pasáčkovi darovali.

Rychtář, jinak mírný a docela hodný muž, měl toho dne však špatnou náladu. Nepřemýšlel a hned se na sirotka rozkřikl a vyhnal jej. Pasáček tedy na nic nečekal a utíkal zpět do údolí ke svým ovečkám. Lítostí se pak rozplakal, ležel v trávě a plakal dokud na kraj nedolehla noc.

Ráno lidé sirotka marně hledali, ztratil se neznámo kam. Ovečky byly rozběhnuté po celém údolí, ale jejich pán nikde. Jen v trávě ležela jeho stará, roztrhaná halena.

Všude kolem místa, kde ležel a plakal rozkvetly té noci zvláštní bílé kvítky s omamnou vůní. Nikdo z místních takové květiny v okolí nikdy neviděl. Potom to lidem došlo, ty kvítky byly vlastně pasáčkovi slzy a že jich uronil bezpočet, dostal hrad který zanedlouho nad údolím vyrostl jméno Ronov.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.