Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O stavbě kostela Sv. Vavřince

Je to již mnoho let zpátky, co se obyvatelé Čachotína rozhodli postavit kostel. Nakoupili všechen potřebný stavební materiál, dřevo, kámen i další nezbytnosti a složili vše na plánované místo stavby – vrch Podhoří. Do příštího rána však všechno zmizelo a objevilo se uprostřed obce.

Místní z toho byly zmatení a radši pro kostel vybrali jiné místo, blíže k vesnici – Čachotínský kopec. Materiál pracně odvozili na staveniště s tím, že druhý den začnou pracovat.

Když však ráno dorazili na kopec, nebylo tam po kamení a dřevě na stavbu ani památky. Opakovalo se totéž, co předešlého dne, všechen materiál byl zas odvezen doprostřed Čachotína. Mezi lidmi se povídalo, že dřevo a kámen odvozila přes noc velká bílá kobyla.

A tehdy starosta rozhodl. Kostel bude stát tam, kam byl vždy materiál na jeho stavbu přeložen. A jak řekl, tak se také stalo, kostelík byl bez problémů dokončen a stojí tam dodnes.

Zřícenina hradu Ronovec.
Kostel Sv. Vavřince, pohled od západu.
Zřícenina hradu Ronovec.
Kostel Sv. Vavřince, pohled z jihu.

Další varianta pověsti:

Podobná pověst se odehrála také ve Smilově, poblíž Šlapanova. tam materiál na stavbu kostela stěhovali každou noc andělé, právě do Šlapanova, tudíž lidé ze Smilova kostel nepostavili a dál chodili na mše do Šlapanova.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.