Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Čertova zeď

Nedaleko Bílého Kamene je viděti kupu velikých i menších balvanu. Lidé jim říkají "Čertova zeď" Stará povést vypravuje, že za dávných a dávných časů vyváděli tam čerti svoje rejdy a tance.

Ale každý den byli vyrušeni, neboť za časných hodin ranních chodily tudy ženy do Jihlavy na trh, nosíce na prodej drůbež, máslo, vejce, tvaroh a jiné. Čerti si umínili, že postaví zeď, aby jim v jejich rejdech a divech nikdo nepřekážel a nikdo jich nerušil.

Na druhou noc mělo se se stavbou začíti. Všichni se činili, co jim síly stačily, nebo do rána měla býti zeď hotova. Ale brzy po půlnoci šla jedna žena na trh do Jihlavy. Nesla kohouta a jiné věci a chtěla míti brzy prodáno. Přišla až k tomu místu, kde stála zeď a bylo jí to velice divné, co se to za jeden den stalo. Náhle kohout v nůši zakokrhal. Čerti museli práce nechati a utéci. Více se k nedodělané práci nevrátili.

Zeď se časem zbourala a dnes je vidět jenom zbytky "Čertovy zdi" — kupu balvanů.

Poznámka: Autorkou je M. Palánová. Tuto pověst jsem převzal ze stránky: http://www.zjihlavy.cz/zc1-certova-ze%C4%8E

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.