Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O stříbrném koni

hrad Lipnice

Na mohutný hrad Lipnice jednoho dne dorazil purkmistr – důlní úředník, z Kutné hory. Najal místní dělníky a započali v kopcích lipnického kraje kopat štoly a hledat stříbro. Ve skalnaté zemi jim šla práce špatně od ruky a byl malý zázrak když po mnoha dnech narazili na tenkou stříbrnou žílu.

S postupem času a přibývající hloubkou štoly však žíla mohutněla a mohutněla. Purkmistr si již mnul ruce, když se náhle stříbro ztratilo, jako by se do země propadlo. Rozčarovaný purkmistr chtěl ukončit práce, jako poslední úkol dal horníkům odvalit ohromný balvan ve štole. Po celodenní dřině se to mužům nakonec podařilo a spatřili něco nevídaného, v jeskyni kterou kámen zakrýval spatřili stříbrnou sochu koně v životní velikosti! Měla ohromnou cenu a purkmistr se rozhodl darovat jí českému knížeti. A neprohloupil, kníže nechal kolem kamenného hradu založit bohatou vesnici pro horníky.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.