Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Vrch Bojanov

Na jih od Humpolce, kousek od vesničky Mysletín, tyčí se vrch Bojanov. Povídá se, že v kopci jsou ukryté poklady nedozírné ceny.

Jednou se sešli tři odvážní muži a vyrazili ke kopci, hledat poklady. Vzali provaz, lucernu a pořádný pytel. Kousek od vrcholu kopce nalezli v hromadě kamení hlubokou a temnou díku, mířící kamsi do útrob kopce.

Nejstatečnější z nich vzal lucernu a pytel a nechal se spustit do díry. Po chvíli ale začal provaz cukat, to bylo znamení, že zbylí dva mají přítele vytáhnout nahoru. Tuze se však divili, že nic nenese. Naopak, hrůzou mu stály vlasy na hlavě. Nechali si tedy vyprávět, co se stalo:

„Dole vede dlouhá chodba, do středu kopce, tam je malá komora a v ní hromada zlatých peněz, které hoří! Ale na vrcholu té kupy seděl velký černý kohout a ze zobáku mu šlehaly plameny! Na nic jsem nečekal a běžel chodbou zpět. Jestli chcete, spustím vás dolů a podívejte se sami, mě už tam nikdo nedostane!“

Ale ani jeden z mužů však neměl nejmenší chuť jít do temné chodby, nechali tedy kopec i s jeho tajemstvím na pokoji.

Poznámka:

Podobná pověst s motivem hořících peněz je zde: Hořící peníze

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.