Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O vodníkovi a mouce

V Bártově rybníce u Lučice žil kdysi vodník. Jednoho dne vezl podél hráze sedlák z Lučice žito do mlýna na semletí.

Když náhle vidí, jak na dutém pařezu u břehu rybníka sedí zelený mužíček. Pantáta se sehnul pro kámen a trefil vodníka přímo do zad, ten leknutím skočil do vody. Sedlák se jen smál a vodník mu z rybníka hrozil pěstí:

„Tohle ti sedláku přijde draho!“ Křičel za ním.

Za týden jel pantáta do mlýna pro mouku a u rybníka pusto a prázdno. Sedlák si pro sebe povídal:

„No vida, tak jsem ho zahnal, potvoru zelenou.“ Ve mlýně naložil pytle, zaplatil a vyrazil domů. Když jede kolem Bártova rybníka, cosi slyší, otočí se a nevěří svým očím. Na voze sedí vodník a rozvazuje pytle s moukou, kterou sype z vozu ven. Cesta od mlýna už byla celá bílá. Než sedlák stihl něco podniknout, skočil vodník do rybníka.

Pantáta se od té doby rybníku vyhýbal, bál se, aby zase nepotkal zeleného mužíčka.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.