Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Kouzelný oheň

Směrem od Humpolce na Budíkov, vracel se pozdě večer, na veliký pátek, sedlák. Spatřil, kus před ním na kopci hořet veliký oheň a protože zrovna neměl čím zapálit fajfku, stočil tam povoz.

Kolem plamenů sedělo několik otrhaných mužů s dlouhými vousy a klacky se hrabali ve žhavém uhlí.

„Dobrý večer, pánové, nemám čím zapálit fajfku, nebyl by prosím malý uhlík?“ Promluvil sedlák. Odpovědi se však nedočkal. Zkusil to tedy znova a hlasitěji. Až napotřetí, jeden z mlčenlivých patronů vyndal z popela rozpálený uhlík a vložil jej do připravené fajfky.

Sedlák poděkoval a raději rychle odjížděl, na kouření jej docela přešla chuť a fajfku i s uhlíkem schoval. Jen co se vzdálil, zaslechl za sebou rachot. Otočil se a zdálo se mu, že se vrchol kopce, tam kde hořel oheň, propadá! Nečekal na nic, prásknul do koní a ujížděl směrem k domovu, aby jej nic zlého nepotkalo. Muž měl takový strach z toho co prožil, že se sni nesvlékal, jen ulehl na lavici a do rána oči nezamhouřil.

Když ho takto panímáma za svítání našla, chtěl si zakouřit pro uklidnění. Otevřel fajfku a v ní spatřil velký zlatý peníz! Povídal tedy ženě, co se mu včera přihodilo. Ta pokývala hlavou a odpověděla:

„Na veliký pátek se zjevují poklady z hlubin země i lidem, říká se.“ Sedlák si znovu vybavil tu hromadu žhavých uhlíků, která se propadla do země. Třeba se na kopci čarovný oheň a jeho strážci ještě někdy ukáží.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.