Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Valtoch

Severozápadně od vesničky Tis leží dvě polorozbořené stavby. Je to bývalá samota nazývaný Valtoch, Lesní dvůr. Před dávnou dobou, kdy většinu vysočiny pokrývali rozlehlé hvozdy se toto místo zalíbilo hraběti Salmovi a Rozhodl se, že zde postaví dvůr.

Zanedlouho tu stály budovy, konírna, stodola a nedaleko i psinec, jelikož hrabě velmi miloval psi. A mnohdy se hraběcí psi měli lépe než obyčejní lidé.

Jednoho večera se udál tento příběh:

Na Valtoch přiběhla křičící, zuřivá a zřejmě šílená žena. Zjistilo se, že je pochází odkudsi z německých hranic. Tam prý zabila své dvě dcery, protože jim záviděla krásu a v jejich krvi se pak koupala. Tamní lidé se to dozvěděli a chtěli jí za tento odporný čin ukamenovat. Ona zešílela utekla, dostala se až k Tisu na Valtoch. Začalo se jí říkat krvavá paní a místní lidé se jí báli.

Ani zde, na Valtochu, však neměla najít klid, psi jakoby cítili její zlo, tak vyli a štěkali jako pominutí, kdykoli se poblíž objevila. Našla si klidné místo poblíž rybníka a tam za jasných nocí lomila rukama a vyhrožovala všemu živému.

Až se nakonec jedné noci vrhla do rybníka a tam utonula. Lidé jí však vídávali i po smrti, na křižovatce, kde odpočívala na lavičce. Přespávala v dutině mohutné lípy, do té doby, než starý strom podpálil blesk.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.