Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O založení Polné

V místech, kde nyní stojí město Polná se dříve rozprostíral hustý a temný hvozd. Uhliři zde pálili v milířích dřevěné uhlí a po hustých lesích se prohánělo nepočítaně zvěře.

Jednou sem dorazil i kníže se svou družinou, sjeli do údolí, kde se rozprostíraly hluboké a smrtící bažiny. Jeden ze členů družiny se na úzké pěšině neudržel a spadl pod koně. Splašený kůň ubožáka podupal. Muž zemřel a jeho druzi spálil tělo na hranici a na ostatcích a popelu navršili velkou mohylu, jak bylo tenkráte zvykem.

Kníže pak pravil, aby na místo smrti svého druha nezapoměni, že na břehu bažiny postaví tvrz z kamene a přivede do ní svůj lid, v bažinaté krajině jí bude snadné bránit před útoky Moravanů z východu.

A jak řekl, tak se stalo. Vyniklo hradiště a ves Polná.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.