Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Gruntova studánka

Kolem Skuhrova se rozkládají hluboké a rozlehlé lesy. V nich se nachází spousta potůčků, jednomu se od pradávna říká První potůček. Na jeho toku v malebném údolí stojí studánka. Lidé jí říkají Gruntova studánka, její voda je v letních dnech chladná, osvěžující a mnozí jí vyhledávají i pro údajné léčivé účinky.

Staré mapy mají v těchto místech psán název V mordovém dole. A lesům kolem studánky se říká U Fortnovska.

Pověst praví, že za starých časů poblíž studánky býval ženský klášter s velikou bránou – Fortnou. Za častých válek byl však nepřátelskými vojáky vydrancován a podpálen. Všechny řádové sestry, které v klášteře žily byly prý zamordovány, neboli povražděny.

Odtud pochází název místa V mordovém dole.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.