Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Ohnivá lucerna

Kousek od vísky Mladé Bříště leží Mysletín. Mladý hoch Jíra se tehdy vracel právě z Mysletína do Vrzákova mlýna právě ve Starých Bříštích. A přibližně v půli cesty spatřil v polích ohnivou lucernu! Létala střídavě k poli a zase k lesu a cestě, vzdalovala se a zas přibližovala.

Jíra často slýchal ve mlýně od sekerníků i přadlen různé povídačky o strašidlech, vodnících a hejkalech. Na všechny si vzpomněl, právě když viděl lucernu. Polekal se, vlasy se mu naježily hrůzou a aby si dodal odvahy, začal si pohvizdovat. To však neměl dělat, ohnivý přízrak se ihned otočil a rychlostí se blížil k vystrašenému mladíkovi. Jíra vzal nohy na ramena, pádil, co mu nohy stačily ke mlýnu.

Stihl to jen tak, tak. Celý zadýchaný padl na vrata u mlýna a zabušil. Čeleď jej pustila dál a Jíra vše vypravoval. Jedna stará přadlena, když tu příhodu slyšela, pravila:

„Byla to bludná duše, bloudí za temných nocí od Kotnovy stodoly k Šárům a odtud přes pole k Vrzákově hájovně.“

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.