Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O velikém smrku

Nedaleko Dobré Vody, poblíž cesty k Lučici stál mohutný smrk a pod ním stavení. Žili zde dva bratři, Josef a Jan.

Josef byl hodný, tichý a pracovitý. Zato Jan právě naopak líný a zlý. Byl tak lakomý, že svého bratra dokonce okrádal a peníze si schovával.

Marně Josef svému sourozenci domlouval, prosil jej, aby pracoval a polepšil se. Nic nepomohlo. Jan se mu jen poškleboval. Jednou, když Josef pracoval tak lenoch ležel na zahradě a oči mu spočinuly na velikém smrku.

A mám to, řekl si. Strom pokácím, a dřevo dobře prodám, to bude peněz! Večer přednesl svůj plán bratrovi a chtěl po něm, aby strom skácel.

„Nikdy. Smrk tam stál už za našeho otce, nevzpomínáš si, že nám říkal, abychom jej nikdy nekáceli?“ Josef považoval celý spor za vyřešený a ráno odešel pracovat na pole. Když tu náhle, co to slyší, praskání dřeva a smrk u jejich chaloupky se řítí k zemi.

Zadýchaný Josef doběhl ke stavení a pod mohutným kmenem stromu uviděl tělo svého lakomého a zlého bratra rozmačkané na padrť.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.