Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Havlův kopec

Kousek od Humpolce, mezi Hněvkovicemi a Trucbábou se tyčí kopec, kterému místní říkají Havlův. A proč se mu právě tak říká?

Za dávných dob, v těch místech oral svá pole sedlák Havel. Práce mu šla od ruky, až do půli pole, kde se pluh zasekl o velký kámen.

„Ten musí ven.“ Řekl si sedlák. Začal tedy kolem kamene kopat motyčkou. Náhle nástroj zajel hluboko do země. Sedlák tedy zapáčil, aby balvan vyvalil. Jaké bylo však jeho překvapení, když odkryl pod kamenem okovanou truhlu!

„Já snad našel na poli poklad!“ Zaradoval se Havel. A hned začal přemýšlet, za co bohatství utratí. Z myšlenek jej vytrhl až pohled na jezdce, jenž seděl na koni obráceně. Sedlák se zalekl.

„Kde se tu ten člověk vzal?“ Pomyslel si. Než se však stihl zeptat, zahřmělo a okovaná truhla se s rachotem propadla do země. Sedlák tak, tak stihl uskočit, spolu s truhlou zmizel i tajemný jezdec. Lidé se o příhodě dozvěděli a kopec nazvali po sedlákovi, který zde na chvíli nalezl poklad.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.