Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O stavbě hradu

Pán z Telče si usmyslel, že bych chtěl na skále v lesích postavit velký, pevný hrad. Nemaje peněz, ani řemeslníků, požádal o pomoc samotné peklo. Čert byl ihned k dispozici a pán mu upsal svou duši pod podmínkou, že hrad bude hotov za jedinou noc. Ďábel v tom neviděl problém a s podmínkou tedy souhlasil.

Hned příští noc začal čert pracovat, snášel kameny a dřevo na místo stavby a hrad rostl jako z vody. Pán dostal strach, když viděl, že čert hrad stihne postavit. Ale co mohl dělat? Smlouva s ďáblem nelze jen tak zrušit.

V Telči žila mladá selka, která pána tajně milovala, dozvěděla se co se děje a těsně před rozedněním probudila kohouta a ten zakokrhal.

Zmatený čert zaklel, myslel si, že je již ráno. Odhodil poslední kámen a odletěl pryč. Hrad byl prakticky hotov a peklo nemělo nad pánem již žádnou moc.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.