Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Sirotčí louka

Pod starým nádražím v Pohledu leží Panská louka. Dříve prý patřila sirotkům, dětem kteří přišli o oba rodiče. Správce zdejšího panství - zlý vrchní Šaufler však sirotky u soudu o louku podvodem připravil.

Hospodařil na ní tedy sám. Povídá se, že každý rok, když se začne louka sekat, tak přijde bouřka a silně prší. Déšť jsou prý slzy nešťastných sirotků, které slý správce připravil o jejich majetek.


Na dolním konci Sirotčí louky bylo několik rybníčků. Povídalo se, že jsou bezedné, protože neměly ani přítok, ani odtok. Za dávných dob prý jel kolem jednoho z nich sedlák s povozem. Kůň se splašil a muž i s nákladem a celým vozem sjel do jednoho z nich. Těla sedláka ani jeho koně nebyly nikdy nalezeny.

Vyprávělo se i o dalších nešťastně utopených lidech. Obyvatelé se rybníků báli a snažili se jim zdaleka vyhnout.

Poznámka: Tato pověst má pokračování zde: Vrchní Šaufler

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.