Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O zakopané cikánce

Mezi Cikhájem a Herálcem leží údolí, kterým protéká Švarcova řeka. Místo je obklopeno hustými lesy a váže se k němu následující pověst:

Žďárskými vrchy se před více, než sto lety potulovala cikánská tlupa. Ve svém středu měli starou a chromou cikánku jménem Danielka. Již delší dobu nemohla chodit a tak jí její příbuzní nosili na nosítkách.

Jednoho dne se cikáni zrovna nacházeli v místech mezi Cikhájem a Herálcem, na louce zvané "Pihoviny". Celá skupina se po dlouhém dohadování a radění rozhodla, že zrovna zde Danielku pochovají. Muži tedy vykopali hluboký hrob, přičemž polovinu hlíny odnesli do okolních lesů, aby mohyla nad hrobem nebyla tak velká. Pak vzali starou cikánku a i s nosítky ji živou položili do hrobu. Zbytek hlíny nahrnuli na Danielku a chavtně odjeli.

Lidé dodnes chodí kolem a vpravo od cesty ukazují na malou vyvýšeninu u lesa, že právě to má být hrob staré cikánky.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.