Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Zkamenělé dcery

Poblíž Želiva, nad Březinským mlýnem v lese, ční k nebi sedm osamělých skal. Je tomu již mnoho let, kdy ve mlýně žilo sedm krásných, ale lakomých a zlých dcer zámožného mlynáře. Mlýn byl bohatý a sedm děvčat nikdy nepoznalo bídu, právě naopak, posmívali se chudým lidem a opovrhovali jimi. Byly to zlé dívky. Nikdy nedaly almužnu ani nemocnému, chudému dítěti.

Na nuzné lidi často pouštěly psy, i na zmrzačené, kteří nemohli utéci. Případní ženiši, kteří do mlýna přišli na námluvy se potázali se zlou. Lidé se začali dcerám i mlýnu vyhýbat, mleči vozili své obilí raději jinam.

Jednoho temného večera přišel do mlýna žebrák, stařeček s dlouhým vousem, nebyl zdejší, jinak by se mlýnu zdaleka vyhnul. Dívky se muži vysmály a pak na něj poštvaly psa. Dědeček tak, tak utekl. Pak jen zadýchaně zahrozil pěstí směrem k mlýnu a jeho postava, jakoby se rozplynula v mlze.

Ráno odešly dcery do města a mlynář je marně vyhlížel. Pak si toho všiml, u lesa spatřil sedm skal, které tam včera nebyly. To určitě stařec zaklel jeho dcery do kamene, tak se jim odvděčil za jejich zlobu a to, jak zle se chovaly ke svému okolí.

Od těch dob se skalám říká „Sedm panen.“

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.