Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O Matýskovi

Od pradávna stávala v Mírovce u Havlíčkova brodu u tvrz. Chovali tam koně a staral se o ně Matýsek, podkoní, který to se zvířaty uměl jako málokdo. Koně poslouchali jen jeho, dokonce, když chtěl jednou jet pán z tvrze sám, bez Matýskova dohledu, tak jej kůň shodil.

A nejen se zvířaty to Matýsek uměl, dovedl dokonce i čarovat! Povídalo se, že před lety upsal svou duši ďáblu a od té doby má tyto schopnosti.

Podkoní uměl i uřknout krávu, ta potom přestala dojit. Lidé se Matýska báli a snažili se s ním být raději zadobře.

Často chodíval nad Mírovku, na kopec, a tam čaroval. Jednoho večera se ze své výpravy už nevrátil. Lidé říkali, že nad kopcem viděli blesky. Matýska už od té doby nikdo nikdy nespatřil, prý jej unesl ďábel protože vypršela smlouva, kterou s pekelníkem před lety sepsal.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.