Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O rybníku

Kousek od Větrného Jeníkova, směrem na Hlávkov, nachází se pustý rybník Librcoun. Jeho voda bývala hluboká a nebezpečná. Založil jej prý jistý urozený pán z jeníkovského panství, který bral chudým lidem polnosti a statky, pro vlastní bohatství. Z malých políček tvořil rybníky, kde pak choval ryby pro svou kuchyni.

Syn tohoto šlechtice se však v rybníku utopil. Bylo to veliké neštěstí a matka chlapce, původem Němka, pak dlouho chodila po hrázi a volala:

„Liber Sohn, Liber Sohn…“ Což v překladu znamená: Milý synu, milý synu. Lidé pak zkomolil jméno rybníka, kde hoch utonul z Liber Sohn na Librcoun.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.