Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Zwergloch

Severozápadně od obce Pohled se nachází osada Rouštany, nebo také Roušťany. V údolí pod ní teče potok a v místech, kde se stáčí doprava je příkrá, zarostlá stráň a v ní je dobře skrytá tajemná jeskyně.

Místní jí stále říkají původním názvem: Cvergloch. Před mnoha a mnoha lety měl totiž v jeskyni přebývat ptáčník, který byl malého vzrůstu a připomínal spíše trpaslíka, než člověka. A právě v němčině se trpaslík řekne der Zwerg.

Další z legend vypráví, že jeskyně je ústí zasypané tajné chodby, která vedla z nedalekého hradu Raubštejna, kde sídlil loupeživý rytíř.

Jiná pověst říká, že tajná chodba nevedla na hrad, ale do pohledského kláštera.

Možná nejpravděpodobnější vysvětlení je, že jeskyně byla pozůstatek zkušební štoly. Tu zde vyhloubili středověcí havíři při hledání stříbra, kterého bylo ve zdejší zemi velké množství.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.