Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O světylách

Hospodář šel se svým synem z Veselého Žďáru. U Okrouhlice si vzpomněli, že by si mohli cestu zkrátit přes les. Jenže byla tma jak v pytli a oba cestovatelé se v hlubokých lesích ztratili.

Už to vypadalo, že budou muset přečkat noc pod korunami stromů, když hospodář zahlédl v dálce malé světýlko. Na nic nečekali a vyrazili k němu. Domnívali se, že je to kdosi z Okrouhlice s lucernou. Náhle se vedle světýlka objevilo další a začala se k oběma poutníkům přibližovat. Noční cestovatelé dostali strach, světýlka je lákala, aby se vydali za nimi a oba raději poslechli. Kráčeli jako očarovaní ve stopách kouzelných světýlek.

Na poslední chvíli si pantáta všiml, že stojí na břehu hlubokého potoka, kam je světýlka chtěli zavést. Na nic nečekali a oba se dali na útěk, světýlka za nimi, hnali je přes louky a pole, až oba poutníci vyčerpáním nemohli dál. Zalehli tedy na zem a do svítání se ani nehnuli.

Pak přišlo ráno, slunce se pomalu vyhouplo nad lesy a probudilo znavené cestovatele. Po světýlkách nebyla ani památka, oba byly zachráněni.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.