Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O zkáze hradu Ronovce

V hlubokých lesích, nad Břevnickým potokem, na skalním ostrohu kdysi dávno stál kamenný hrad Ronovec, v celé své kráse a pýše. Pověst praví, že v těch dobách se pán z Ronovce zamiloval do dcery šlechtice z nedalekého hradu Lipnice. Lipnický však jejich vztahu nepřál a pro jistotu chtěl nechat svou dceru převést z kláštera v Pohledu, kde byla vychovávána, do Prahy.

Ronovecký se to ale včas dozvěděl a se svou družinou počkal u Habrů, až budou dívku odvážet. Snadno přemohl stráže a odvezl milenku na svůj hrad. Oba se těšili, že zde budou moci spolu v klidu žít.

Když se pán z Lipnice dozvěděl, co se stalo, neváhal ani chvíli. Sebral všechny zbrojnoše, co na hradě měl, najal žoldnéře a lapky z širého okolí a s početným vojskem vyrazili na Ronovec. Oblehli hrad, ale oba mladí milenci žádali Lipnického pána, aby zanechal boje, vzal je na milost a požehnal jejich lásce. Lipnický však zatvrzele odmítal.

Ronovecká posádka neměla nad několikanásobnou přesilou žádnou šanci, brzy byly prolomeny pevné hradby a hrad zapálen.

Pán z Ronovce, který se do této chvíle aktivně účastnil bojů, vystoupil se svou milou na vysokou věž. Z ochozu opět žádali Lipnického, ten však, stejně jako předtím, odmítl. Tak mladí milenci skočili z věže dolů, do hořících trosek hradu. Tímto skončila jejich krátká láska a zároveň v plamenech zanikl i hrad Ronovec.


další varianta pověsti

Na hradě žil ovdovělý rytíř s krásnou a milou dcerou, jmenovala se Milada. Dívka měla mnoho nápadníků, ale milovala jen jednoho – mladého Lažanského, seznámila se s ním již v mládí, kdy chlapec se svým otcem hrad často navštěvovali.

Jeden z odmítnutých nápadníků byl i loupeživý rytíř Raubštejn. Ten potom, co Milada pravila, že si jej nevezme, pohrozil, že se jí zle pomstí. Otec měl o dívku strach, plánoval tedy, že ji nechá odvést do Pohledu a ukryje v místním klášteře. Raubštejn se ale o plánu dozvěděl a družinu ronoveckých přepadl. Ozbrojenci se však loupežníkům ubránili a ustoupili zpět do hradu. Otec Miladin musel poté narychlo odjet s velkou částí svých mužů do Prahy a toho loupeživý rytíř opět využil, přitáhl ke hradu a oblehl jej. Vyzval Miladu, aby si jej vzala a odešla s ním, že pak obléhání nechá, jinak že z Ronovce nezbude kámen na kameni.

Milada odmítla a připravila se i s oslabenou posádkou na obranu hradu. Přesila byla však velká a obrana nevydržela. Když to Milada spatřila, vystoupila na nejvyšší věž a vrhla se do hradního příkopu, aby nepadla loupežníkovi do rukou. Raubštejn, rozezlen touto skutečností hrad vzteky vypálil a pobořil.

Miladin otec po návratu z Prahy nalezl svůj hrad v troskách, nejvíce jej ale ranila smrt dcery. Raubštejnovi přísahal krutou pomstu. S vojskem vytáhl proti loupeživému rytíři, jeho hrad dobyl, spálil a srovnal se zemí. Raubštejna pak sám zabil. Po hradu nezbylo ani památky, snad jen jméno vesnice Rouštany, která zkomoleně připomíná, kde Raubštejnův hrad stál.

Zřícenina hradu Ronovec.
Zřícenina hradu Ronovec. Pohled na bývalý hradní palác.
Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.