Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Upálená čarodějnice

Nad vsí Simtany, kousek od Pohledu teče potok. Za dávných dob byl na několika místech zastaven hrázemi a vznikla soustava malých rybníků. Lidé těmto místům začali říkat „V gruntě“. Podle vyprávění byly tyto končiny ponuré, strašidelné a temné.

Možná proto, že zde byla prý za starých časů upálena čarodějnice, která měla na svědomí špatnou úrodu a uřknutí dobytka. Proto lidé postavili na hrázi jednoho z rybníků velkou hranici a ženu tam upálili. Na rybníku od té doby rostly lekníny, lidově zvané vodníkovy růže. Nikdo se však neodvážil květy trhat, ze strachu z utopení. Vesničané se těmto místům začali vyhýbat, nikdo sem nechodil a vzniklo zde hodně pověstí a pověr o čarodějnici, vodnících a vílách.

Později byly již rybníky zrušeny a těmto místům se začalo říkat „U ženský“, nebo „Na ženský“. Pravděpodobně, podle té upálené čarodějnice.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.