Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O vodnících

Přímo na návsi v Bartoušově, vesničce na Vysočině ležící kousek od Dlouhé Vsi, se nachází veliký rybník. V tomto rybníku žil podle staré pověsti vodník. Lidé jej často vídávali, za letních večerů sedávat na hrázi. Ale kdykoli se někdo z vesničanů, třeba jen přiblížil, aby si podivného panáčka prohlédl, vodník se lekl a skočil do vody. Zmizel v hlubině a na hladině po něm zůstala jen kola.

Místo, kde vodník na hrázi sedával bývalo vždy suché. Ať už tam seděl, nebo ne. I když přišla ta největší bouře, nebo liják, tak tráva v místech, kde zelený mužík trůnil nikdy nebyla ani trochu mokrá.


Možná šlo o stejného vodníka jako v minulém příběhu, možná ne. Tento vodník byl totiž viděn i u rybníka mezi Kněžskou a Bartoušovem, pravděpodobně u Bartoušovského rybníka. Rád cestoval od jedné vodní plochy k další. Prý, pokud byl na suchu, metal kotrmelce a tím se dostával od jednoho rybníka k druhému.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.